Poniższa oferta jest nr 85135

GL Accountant with Dutch

Jesteś tu: Oferty pracy > Katowice > Katowice - Finanse/księgowość
Pracodawca:

Hays.pl

Hays.pl
Numer w rejestrze agencji zatrudnienia: 361
Miejsce pracy:

Katowice

Wojewodztwo: slaskie
Branża oferty:

Finanse/księgowość

Google:
Opis stanowiska:

Your new role

  • Perform various operational F&A activities within an General Ledger area

  • Responsible for the preparation of journal entries and balance sheet reconciliations, as well as documentation of the submitted financial data

  • Timely completion of all allocated tasks (daily, weekly, monthly)

  • Report periodically or upon request KPI’s measurements

  • Possible participation in process migration

  • Prepare process documentation: desktop procedures and process maps

  • Participation in continuous process improvement

  • Prepare and post Journal Entries

  • Monitor GL accounts

  • Support Balance Sheet Reconciliations

  • Support Month End Closing process

  • Prepare assigned reports on regular basis

What you'll need to succeed

  • 2 years of previous experience in accounting/ finance area

  • University/ College: Finance, Accounting, Economics preferred

  • Knowledge of accounting basic principles

  • Very good communication skills and ability to work in the team

  • SAP knowledge would be an advantage

  • Very good English and Dutch language skills ( B2 Level)

What you'll get in return

The company offers multiple benefits, attractive salary, a specious office and a quiet work environment in a friendly atmosphere at the same time.

What you need to do now

If you're interested in this role, click 'apply now' to forward an up-to-date copy of your CV, or call us now.

If this job isn't quite right for you but you are looking for a new position, please contact us for a confidential discussion on your career.
Wymagania: Informacja nie dodana
Oferujemy: Informacja nie dodana
Informacje o firmie: Firma rekrutacyjna HAYS Poland działa na rynku polskim od 2002 r.
Biura firmy mieszczą się w 8 miastach Polski, a zasięg usług obejmuje całą Polskę.
Forma kontaktu: Aplikuj online