Poniższa oferta jest nr 87226

GL ACCOUNTANT WITH ORACLE SYSTEM

Jesteś tu: Oferty pracy > Warszawa > Warszawa - Finanse/księgowość
Pracodawca:

Hays.pl

Hays.pl
Numer w rejestrze agencji zatrudnienia: 361
Miejsce pracy:

Warszawa

Wojewodztwo: mazowieckie
Branża oferty:

Finanse/księgowość

Google:
Opis stanowiska: For our client, a global corporation we are looking for GL Accountant with English.

You will be responsible for :

  • Oversee the General Ledger Accounting for our XX European Affiliates

  • Ensure accuracy and transparency in General Ledger reporting

  • Meet Corporate timelines for month/ quarter / year end end closing processes

  • Review Balance Sheet reconciliations for Affiliate Trial Balance positions

  • Ensure compliance with SOX 404 Internal Controls Framework

  • Support Internal Audit processes and requirements

  • Ensure VAT compliance / filing in accordance with Affiliate local requirements

  • Prepare KPIs and performance measurements for Mgt. reporting

  • Manage Ad hoc requests from Corporate Accounting / Affiliates

What is necessary:

  • Master degree in Accounting/Finance/Business MGT

  • Min 3 years in international accounting

  • Excellent understanding of US GAAP and International Financial Reporting Standards (IFRS)

  • SOX Internal Controls design and implementation experience

  • Statutory reporting process

  • ERP systems (ORACLE preferred) proficiency

  • Any ACCA/CIMA/CPA certification would be an asset

  • English language proficiency

  • Excellent people management

  • Communication/collaboration/high ethics

Benefits:

  • LuxMed - package for employee and family

  • Multisport

  • Life insurance

Wymagania: Informacja nie dodana
Oferujemy: Informacja nie dodana
Informacje o firmie: Firma rekrutacyjna HAYS Poland działa na rynku polskim od 2002 r.
Biura firmy mieszczą się w 8 miastach Polski, a zasięg usług obejmuje całą Polskę.
Forma kontaktu: Aplikuj online