nie pobieramy opłat za korzystanie z serwisu!
1. Nadaj bezpłatnie ofertę pracy

zobacz regulamin serwisu

2. Zaczekaj na akceptację moderatora

pracujemy: pn - pt 8.00 - 18.00

Kelner
LiderPracy.pl > Artykuły:

Zakres obowiązków kelnera i kelnerki


Obowiązki kelnera zależą głównie od tego, jakie wymagania ma co do tego pracodawca. Trzeba też pamiętać o tym, że im bardziej ekskluzywna restauracja, tym więcej będzie się wymagało od kelnera, ale dzięki temu, można też liczyć na wyższe napiwki. Nie wszędzie wymaga się, by osoba, która pracuje na tym stanowisku posiadała kierunkowe wykształcenie, ponieważ obowiązki kelnera nie są trudne do wykonania.

Praca kelnera to nie tylko eleganckie podawanie posiłków, warto też wiedzieć o tym, że osoba pracująca na tym stanowisku ma za zadanie zachęcanie klientów do składania zamówień oraz dbanie o ich dobry nastrój, a na to składa się kilka podstawowych czynności:

- Grzecznościowe przywitanie gościa niezobowiązującą rozmową. Zapytanie o pogodę lub samopoczucie i podanie w tym samym czasie karty menu. Należy pamiętać o tym, że najpierw powinna ją otrzymać kobieta, a dopiero później mężczyzna.

- Zostawienie klientowi czasu na decyzję, co chce do picia.

- Zachęcanie do zamówienia konkretnych posiłków z karty dań.

- Doradzanie, jaki posiłek warto zamówić.

- Zapisanie w notesie szczegółów dotyczących zamówień klientów.

- Przestrzeganie ważnych zasad savoir-vivre: nie należy podchodzić do klienta od tyłu, zawsze w pierwszej kolejności obsługuje się kobiety.

- Staranna obsługa kasy fiskalnej, generowanie raportów dobowych.

- Uprzejme pożegnanie klienta.

- Posprzątanie stolika.

- Dbanie o porządek na sali, w tym również zmywanie podłóg.

- Zbieranie informacji dotyczących satysfakcji klienta.Podstawą pracy kelnera jest staranie się o to, aby klient był zadowolony i zjadł w przyjemnej atmosferze, zatem trzeba liczyć się z tym, że podstawą w tej pracy jest uśmiech. Trzeba za wszelką cenę pozyskać sobie sympatię klienta, bo to odbije się nie tylko na ocenie restauracji, ale też na wysokości ewentualnego napiwku. Część pracodawców życzy sobie także tego, aby kelner pozyskał informację zwrotną o tym, czy klientom smakuje jedzenie. Podawanie posiłków jest zatem jedynie niewielką częścią obowiązków kelnera.