nie pobieramy opłat za korzystanie z serwisu!
1. Nadaj bezpłatnie ofertę pracy

zobacz regulamin serwisu

2. Zaczekaj na akceptację moderatora

pracujemy: pn - pt 8.00 - 18.00

Przykładowy list motywacyjny
LiderPracy.pl > Dokumenty:

Przykładowy list motywacyjny dla sprzedawcy



Jednym ze wstępnych wymagań większości pracodawców jest złożenie podczas procesu rekrutacji życiorysu kandydata oraz listu motywacyjnego. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że drugi z wymienionych dokumentów może bardziej zaważyć na decyzji o przyjęciu aplikacji i zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną, niż CV. Dzieje się tak dlatego, że list motywacyjny przedstawia powody, z których dana osoba próbuje podjąć pracę na wybranym stanowisku, a także może pokazać, w jaki sposób potrafi się ona wypowiadać i posługiwać formalnymi pismami. Istotną kwestią jest również zaciekawienie przyszłego pracodawcy. Wszystkie te powody sprawiają, że warto przywiązywać dużą wagę do dobrego skonstruowania listu motywacyjnego.

Powinien on zaczynać się od miejscowości i daty, umieszczonych w prawym, górnym rogu kartki. Kolejny wymagany element, to dane kandydata. Muszą one zostać umieszczone poniżej daty, po lewej stronie kartki, a wśród nich wymagane są: imię i nazwisko osoby ubiegającej się o pracę (wraz z tytułem), jej adres, numer telefonu i, coraz częściej, adres e-mail. W następnym akapicie, umieszczone po prawej stronie kartki, powinny znaleźć się dane pracodawcy, do którego kierowany jest list motywacyjny. Należy w nich umieścić, poza imieniem i nazwiskiem (wraz z odpowiednim tytułem) właściciela, nazwę oraz adres firmy.

Właściwą treść listu motywacyjnego powinno się rozpocząć od nagłówka, umieszczonego w nowym akapicie, pośrodku lub z lewej strony. Przyjęło się pisać cały nagłówek drukowanymi literami. Po nim dopiero następuje treść listu motywacyjnego, w której w pierwszym zdaniu należy przedstawić, na jakie stanowisko się aplikuje i w odpowiedzi na jakie ogłoszenie o pracę. Kolejne zdania służą przedstawieniu swojej osoby i argumentacji, dlaczego aplikuje się na daną posadę – warto przy tym nawiązywać do swojego CV oraz wszystkich atutów, które mogą zainteresować pracodawcę.

List motywacyjny powinien zostać zakończony prośbą o rozmowę kwalifikacyjną oraz słowami „Z poważaniem”, pod którymi należy umieścić własnoręczny podpis. Warto pamiętać, że dobry list motywacyjny nie powinien być długi, cała jego treść musi zmieścić się na jednej stronie i zawierać konkretne informacje. Przykładowy list motywacyjny może wyglądać w następujący sposób:




Wzór listu motywacyjnego

    Zakopane, 24. 06. 2014


    Jan Kowalski
    ul. Warszawska 15/7
    11-112 Zakopane
    tel. 111-222-333
    e-mail: jankowalski@wp. pl


    Pan Dyrektor Adam Nowak
    Sklep Turystyczny „Góral”
    ul. Słoneczna 5
    11-113 Zakopane




    LIST MOTYWACYJNY



    Zwracam się do Pana z prośbą o rozpatrzenie mojej aplikacji na stanowisko sprzedawcy, w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę, znajdujące się na stronie internetowej pańskiego sklepu. Uważam, iż będę odpowiednim kandydatem, gdyż posiadam blisko dziesięcioletnie doświadczenie zawodowe jako sprzedawca i doradca klienta, które zdobyłem w sklepie sportowym w Krakowie. Ponadto ukończyłem technikum ekonomiczne, posiadam więc przygotowanie teoretyczne do zawodu, które pomoże mi w wypełnianiu moich obowiązków. Pragnę również zwrócić uwagę na moje zainteresowanie turystyką i sportem, w szczególności sportami zimowymi i wspinaczką wysokogórską, które pozwolą mi czerpać wiedzę z własnych doświadczeń, podczas udzielania porad klientom pańskiego sklepu.
    Będę bardzo wdzięczny za pozytywne rozpatrzenie mojej kandydatury i z przyjemnością przedstawię bliżej swoją osobę podczas rozmowy kwalifikacyjnej.



    Z poważaniem
    Jan Kowalski